Šta je nakon 40 godina ostalo od sarajevske Olimpijade?

Sarajevo obilježava 40 godina od održavanja 14. Zimskih olimpijskih igara, koje su i danas ostale neizbrisiv dio historije ovog grada, ali i simbol prošlih vremena teškog rata i razaranja.

Olimpijada 1984. u Sarajevu bila je prva Zimska olimpijada održana u jednoj socijalističkoj državi te prva pod mandatom dugovječnog predsjednika Međunarodnog olimpijskog odbora Juana Antonija Samarancha. S više od 2500 sudionika, postala je najmasovnija zimska sportska manifestacija do tada, okupljajući sportaše iz rekordnih 49 zemalja.

Ove Olimpijade, osim sportskih postignuća, obilježene su i nizom drugih značajnih događaja. Sarajevo i tadašnja Jugoslavija preuzele su domaćinstvo uprkos sumnjama svjetskih medija u sposobnost jedne komunističke države da se pripremi za tako veliki sportski događaj. Međutim, godinu dana prije otvaranja, izgrađeni su svi potrebni objekti, uključujući olimpijsko selo, dvoranu Zetru, bob i stazu na Trebeviću te skakaonice na Igmanu.

Danas, mnogi od tih objekata su oštećeni ili uništeni tokom ratnih sukoba ’90-ih, ostavljajući neobnovljene tragove prošlosti. Ideje o ponovnoj organizaciji ZOI-ja, koje su se pojavile u Sarajevu, više su bile plod želja nego stvarnih mogućnosti, s obzirom na promjene u sportskim događajima i infrastrukturi u proteklim desetljećima.

Uprkos tome, duh Sarajeva kao olimpijskog grada ostaje snažan. Olimpijske igre su dio ponosa i  historije ovog grada te podsjećaju na vremena kada je sport prevladavao nad politikom. Danas, u svjetlu novih izazova, BiH treba težiti drugačijim pobjedama – političkoj stabilnosti.

U politici, kao i u sportu, potrebno je sarađivati ​​timski kako bi se postigao zajednički cilj. Olimpijski duh treba prenijeti na politički teren kako bi se osigurala bolja budućnost za sve građane BiH. Jer, kao što pokazuju sportske priče, kada pravi igrači stupaju na teren, čak ni nebo nije granica.