Iako su mogućnosti brojne, energetski potencijal termalnog izvora kod Kaknja, već decenijama je neiskorišten. Da li je posrijedi nemar ili neznanje? Ima li konkretnih poteza nadležnih za unapređenje i ulaganje u banjski turizam? Ekipa BHRT-a istražila je situaciju na terenu.
Ljekovita svojstva vode iz termalnog izvora kod Kaknja dobro su poznata. S temperaturom od oko 57 stepeni Celzijusa na površini, voda obiluje ljekovitim svojstvima. Međutim, iako je potencijal očigledan, već desetljećima ostaje neiskorišten.
Načelnik Općine Kakanj, Mirnes Bajtarević, ističe različite mogućnosti korištenja termalne vode.
“Osim u banjskim lječilištima, voda se može iskoristiti i za toplifikaciju naselja ili za zagrijavanje plastenika i staklenika. S fondovima EU, vjerujemo da možemo pronaći pravo rješenje za iskorištavanje ove vode”, navodi Bajtarević.
Ministar privrede ZDK, Samir Šibonjić, ističe važnost kvalitetnih analiza i definiranja svrhe korištenja termalne vode.
“Potrebno je odrediti kako će se koristiti ova voda i napraviti kvalitetne analize. Mi želimo razvoj privrede ZDK, a to zahtijeva iskorištavanje svih prirodnih i ljudskih resursa”, naglašava Šibonjić.
Općina Kakanj poziva zainteresirane investitore na saradnju kako bi pronašli optimalno rješenje za iskorištavanje termalnog potencijala. Dosadašnje korištenje vode uglavnom je ovisilo o privatnoj inicijativi mještana.
Uprkos potencijalu i ljekovitosti vode, studije i prijedlozi stručnjaka ostali su neiskorišteni. Prema riječima stručnjaka, voda zadovoljava visoke standarde kvalitete te nudi raznolike mogućnosti primjene. Međutim, izostala je realizacija ideja koje su formulisane prije više desetljeća.
Dok se čeka daljnji razvoj situacije, termalni potencijal kod Kaknja i dalje ostaje neiskorišten resurs koji bi mogao donijeti značajne koristi za razvoj banjskog turizma.