U doba kada se suočavamo s problemom naglog taloženja otpada i rastućih ilegalnih deponija, farme postaju neočekivani izvor rješenja za proizvodnju čiste energije. Na farmi Spreča kod Kalesije, ovaj koncept postaje stvarnost putem biogasnog postrojenja koje transformira organski otpad, poput kravljeg đubriva, u električnu energiju.
Koraci u ovom inovativnom procesu započinju ubacivanjem kravljeg đubriva i drugog životinjskog otpada u jamu za miješanje. Cijeli postupak automatiziran je, omogućujući jednostavno pokretanje putem mobilne aplikacije. Smjesa zatim putuje kroz fermentore, gdje se, posredstvom zagrijavanja i miješanja, izdvaja biogas, čuvan u posebnim membranama.
Direktor farme Spreča, Said Karić, naglašava: “Šta se unutra dešava, posredstvom zagrijavanja i miješanja izdvaja se biogas koji je smješten u ovim gore membranama.”
Biogas se potom transportira do motora, gdje se generira električna energija. Kapacitet postrojenja iznosi 600 kilovata po satu, a važno je napomenuti da ovaj proces ne rezultira emitiranjem CO2 u zrak.
Unatoč značajnom kapacitetu postrojenja, trenutačna proizvodnja struje koristi se samo 50%, što je rezultat izazova u vezi s otkupnom cijenom električne energije. Naime, farma Spreča izražava frustraciju zbog nepotpisanog konačnog ugovora, što ih sprječava da ostvare puni potencijal postrojenja.
Said Karić, direktor farme Spreča, pojašnjava: “U predugovoru sa Operatorom za obnovljive izvore energije, navedena je mnogo veća cijena od one po kojoj prodaju struju zbog nepotpisivanja konačnog ugovora.”
U idealnim uvjetima, farma Spreča vidi potencijal u proizvodnji čiste energije iz ogromnih količina otpada s drugih farmi i industrijskih postrojenja, pridonoseći očuvanju okoliša i eliminaciji neprijatnih mirisa.
Uprkos trenutačnim izazovima, biogas postrojenje na farmi Spreča predstavlja inspirativan primjer održivog rješenja za proizvodnju čiste energije iz organskog otpada, dok krave postaju neočekivani “producenti” električne energije.