‘Spaljena zemlja’: Hoće li rudnik litijuma ugroziti stanovnike Tuzle

Najava mogućeg otvaranja rudnika litijuma u Loparama izazvala je oštre reakcije građana, aktivista i stručnjaka koji su se okupili kako bi izrazili svoje protivljenje ovom projektu.

Švicarska kompanija planira dobiti koncesiju za iskopavanje litijuma, a istraživanja pokazuju da je područje Majevice, koje spaja Lopare, Tuzlu i Čelić, izuzetno bogato ovom rudom. Ipak, javnost je ostala neinformirana o rezultatima istraživanja.

Protestnici ističu da će eventualno otvaranje rudnika litijuma imati ozbiljne posljedice po život ljudi i okoliš.

Strani investitori, uključujući Švicarsku kompaniju, suočavaju se s odlučnim otporom građana koji ne žele postati “robovi” stranih kompanija koje bi, prema njihovim riječima, ostavile “spaljenu zemlju”.

Adi Selman iz pokreta “Karton revolucija” naglašava da priroda ne poznaje granice i da će negativne posljedice biti osjetne na širem području, uključujući Lopare, Tuzlu, Čelić, Bijeljinu i Kalesiju.

Profesor Dalibor Balian s Šumarskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu upozorava na zdravstvene rizike, ističući da litijum može uzrokovati mutacije i razne vrste raka kod ljudi, životinja i biljaka.

Građani Srbije, koji su se dvije godine borili protiv rudnika litijuma, izražavaju solidarnost s građanima Bosne i Hercegovine. Pozivaju na zajedničku borbu kako bi sačuvali prirodna bogatstva i spriječili širenje kancerogenih materija.

Protestnici naglašavaju da regiju može ujediniti zajednička briga za zemlju, zrak i vodu. Pozivaju na masovnu pobunu i borbu, kako pravnim sredstvima, tako i, ako je potrebno, barikadama, kako bi zaustavili ovaj ekološki štetan projekt.

Rudnik litijuma u Loparama bio bi prvi takav rudnik u Europi, a građani ističu da bi ozbiljno ugrozio životnu sredinu i kvalitetu života na tom području.

Uz ozbiljne zdravstvene i ekološke zabrinutosti, građani i aktivisti planiraju daljnje korake kako bi spriječili realizaciju ovog projekta i sačuvali svoje okolište od potencijalnih šteta.