Ulaganje u nekretnine na turskom primorju postalo je popularno među građanima Bosne i Hercegovine i regije. Posebno u gradu Alanji, gdje su prije nekoliko godina manji stanovi u novim kompleksima sa sadržajima bili dostupni za oko 40.000 eura. Međutim, nakon naglog rasta cijena u 2022. godini, Turska je postala jedno od najtraženijih tržišta nekretnina, s godišnjim rastom do 189 posto. Iako su cijene usporile, građani BiH sada sve više biraju luksuznije objekte.
Podaci Centralne banke Turske pokazuju da je indeks cijena nekretnina (RPPI) u septembru zabilježio godišnji porast od 27,3 posto. Na području Antalije, Burdura i Isparte cijene su porasle za 13,7 posto, dok su u Istanbulu zabilježile rast od 23,4 posto.
Mirza Seferović, vlasnik agencije “Dom u Turskoj,” ističe za Bloomberg kako su do sredine 2023. godine cijene na primorju bile u padu do 40 posto u odnosu na prošlu godinu. Ipak, povećana potražnja kupaca iz Evropske unije dovela je do blagog rasta cijena gotovih stanova, osobito u Alanji. Seferović dodaje da građani BiH uglavnom traže luksuzne objekte, jer se takvi objekti sporije gube na vrijednosti.
Lejla Demir, menadžerica prodaje u agenciji “New Life Turkiye,” kaže da cijene manjih stanova od 50 do 60 kvadratnih metara u Alanji sada iznose između 65.000 i 180.000 eura. Veći stanovi, zavisno o lokaciji, dosežu i do 300.000 eura. U Mersinu, prosječne cijene manjih stanova su oko 50.000 eura, dok veći stanovi koštaju oko 70.000 eura.
Demir pojašnjava da se cijene nekretnina u Turskoj ne računaju isključivo po kvadratnom metru, već po položaju zgrade, pogledu i sadržajima objekta, jer kupovinom stana postajete i suvlasnik zemljišta i zajedničkih sadržaja u kompleksu.
Pored osnovne cijene nekretnine, kupci se suočavaju i s dodatnim troškovima koji prosječno iznose oko 3.000 eura. U Mersinu je došlo do promjene u banci, gdje je polog kod otvaranja računa sada 3.000 eura, a ranije je bio 500 eura.
Prema Seferoviću, kupci iz Evropske unije, posebno penzioneri, sve više biraju Tursku zbog kvalitetnijeg životnog standarda. S druge strane, lokalno stanovništvo više osjeća ekonomski pritisak.
Povećanje cijena nekretnina u Turskoj podstaknuto je i interesom državljana Rusije, koji u Turskoj traže utočište i zbog mogućnosti sticanja državljanstva kupovinom nekretnina vrednijih od 400.000 dolara. Nakon potpisivanja sporazuma o ekstradiciji vojno sposobnih osoba s Rusijom i Ukrajinom, broj kupaca iz tih zemalja nije znatno opao, ali je značajno porastao broj onih koji kroz kupovinu nekretnine apliciraju za tursko državljanstvo.
Broj kupaca u Antaliji raste i iz zemalja poput Velike Britanije, Njemačke i skandinavskih država. U Mersinu dominiraju kupci iz Libana i Jordana, dok su Iranci najčešći kupci u Istanbulu.
Demir dodaje da se krajem godine očekuje blagi porast cijena nekretnina, što bi moglo uticati na potražnju. Također, moguće promjene u propisima za boravišne dozvole mogle bi povećati interes za nekretnine u Turskoj.