Modrac dobio novu obalu: Spajanje Tuzle i Lukavca otvara prilike za turizam

Tuzla i Lukavac uskoro će biti povezani novim obalnim dijelom jezera Modrac, čija sanacija desne strane jezera već je završena sredstvima prikupljenim od vodnih naknada. Ovaj projekt otvara mnoge mogućnosti, no prije nego što obala postane prava turistička i rekreativna destinacija, potrebno je poduzeti mjere zaštite jezera od višegodišnjih zagađivača.

Jezero Modrac poznato je po bogatom biljnog i životinjskom svijetu, koji privlači mnoge ribolovce, a vrste poput šarana, soma, smuđa i štuke popularne su među posjetiteljima. “Dođem malo da ubijem vrijeme. Pobjegnem na čist zrak, do auta, od smoga”, kaže ribolovac Rizah Bektić za N1.

Proširenje obale jezera omogućilo je više prostora za ribolovce i druge ljubitelje prirode. “U zadnje vrijeme je dosta sređeno, a prije je bilo mnogo prljavije. To su sada malo sredili i puno je bolje”, kaže ribolovac Mirsad Breko.

Radovi na sanaciji obale, koji obuhvataju 3.150 metara, uključuju zaštitu zemljišta od erozije, a vrijednost projekta iznosi 75.000 KM plus PDV. Direktor JP Spreča Tuzla, Omer Kovčić, ističe da su radovi uključivali zemljane radove, peglanje obale i spajanje Tuzle i Lukavca, što do sada nije bilo moguće.

Ministar vodoprivrede TK, Fedahija Ahmetović, naglašava važnost čistih obala: “Ovaj projekat ima i druge ciljeve, da se na ovoj obali obavljaju rekreativne, turističke i sportske aktivnosti”.

Međutim, kako bi ova vizija postala stvarnost, nužno je riješiti problem zagađenja jezera od strane industrije, domaćinstava i pojedinaca. Ministar Ahmetović naglašava potrebu za kanalizacionim prstenom oko jezera kako bi fekalije bile isključene iz sistema. Premijer TK, Irfan Halilagić, ističe da je vlada prepoznala važnost sanacije jezera, te da će raditi na njegovoj obnovi i očuvanju.

Jezero Modrac, koje je nastalo za potrebe privrede, sada ima potencijal za razvoj turizma. Međutim, ribolovci, poput Mirsada Breke, upozoravaju da je površina vode znatno smanjena zbog mulja i ugljene prašine koja je godinama nakupljana.

“Prije 30 ili 40 godina nije bilo ovako malo. Sada je dosta mala površina vode, sve je zamuljeno”, kaže Breko. Rizah Bektić, također ribolovac, dodaje: “Samo po džepu udariti. Tako naše Balkance treba naučiti.”

Naredne godine, na uređenoj obali Modraca, održat će se Svjetsko ribolovno prvenstvo s 4.000 učesnika, što predstavlja veliku priliku za razvoj turizma. No, ukoliko se ne riješi problem smeća koje se nalazi u vodi i na obali, teško da će privući turiste.

Modrac ima veliki turistički potencijal, ali za njegovu punu valorizaciju potrebna su sistemska rješenja i strože kazne za one koji uništavaju okoliš.