Sarajevska kompanija Hidrogradnja, iako već godinama u stečaju, i dalje uspješno posluje. Ova nekadašnja građevinska velesila nastavlja ostvarivati prihode, zapošljavati radnike i ulagati u modernizaciju. Zanimljivo je da je kompanija, uprkos stečajnom postupku, tokom posljednjih sedam godina ostvarila prihode od čak 53 miliona KM, dok su samo prošle godine prihodi iznosili 11,5 miliona KM.
Iako se više ne bavi građevinskim radovima, Hidrogradnja ostvaruje prihode kroz dva kamenoloma i pogone Sigma i Briješće. Kompanija je, prema izvještaju stečajnog upravnika Zijada Fazlagića, u proteklim godinama obnovila svoje kapacitete, izvršila remonte i obnovila tržište. Od prvobitno prijavljenih potraživanja od 215 miliona KM, dug je smanjen na 88 miliona KM, dok je početna cijena za prodaju kompanije u stečaju postavljena na 88 miliona KM.
Hidrogradnja je 2016. godine otišla u stečaj zbog nesolventnosti, a radnicima je tada bilo dugovano 36 plata. Osim što su proizvodne linije bile ugašene, izgubili su se kapaciteti, koncesije i tržišta. Međutim, tokom stečaja, kompanija je uspjela obnoviti mnoge od tih kapaciteta, a danas poslovni segmenti poput Sigme i kamenoloma Hadžići i Kakanj ostvaruju stabilne prihode.
Sigma, iako opterećena hipotekom, mjesečno ostvaruje prihod od oko 275.000 KM, dok kamenolomi Hadžići i Kakanj generiraju prihode od 290.000 KM, odnosno 160.000 KM mjesečno. Iako su postrojenja u lošem stanju, ulaganja iz tekućeg poslovanja omogućila su obnovu i nastavak rada.
Uprkos uspješnom poslovanju, Hidrogradnja se suočava s problemima na tržištu rada. Iako u kompaniji radi oko 100 radnika, ima problema s pronalaženjem kvalificirane radne snage. Čak i uz oglase za radna mjesta, poput rukovaoca građevinskih mašina i automehaničara, nijedan od nezaposlenih u traženim zanimanjima nije se prijavio za razgovor. Prosječna neto plata radnika u 2022. godini kretala se između 809 i 816 KM, a najniža plata iznosila je 638 KM, dok je najviša bila 1.870 KM.
Kompanija je u posljednje dvije godine uložila oko 700.000 KM u novu opremu, a ukupan prihod za 2022. i 2023. godinu iznosio je oko 20 miliona KM. Također, uprkos teškim okolnostima, stečajni upravnik Fazlagić ističe za Biznis.info da su u toku pregovori s potencijalnim investitorima, uključujući one iz Paname, Gane, Gabona i Egipta, koji su iskazali interes za kupovinu Hidrogradnje.