Kreće obnova jednog od najgorih puteva u BiH: Put Foča – Hum ide u obnovu

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine utvrdilo je Prijedlog ugovora o zajmu između Bosne i Hercegovine i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) za realizaciju projekta puta Foča – Hum, vrijednog 60 miliona eura.

Prijedlog je usvojen na prijedlog Ministarstva finansija i trezora BiH, a bit će upućen Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, uz prijedlog da ugovor potpiše ministar finansija i trezora.

Sredstva iz zajma bit će alocirana Republici Srpskoj, odnosno Javnom preduzeću Putevi Republike Srpske, a namijenjena su rehabilitaciji postojećih i izgradnji novih dionica ceste na pravcu Foča – Hum, koji predstavlja važnu prekograničnu vezu između Bosne i Hercegovine i Crne Gore.

Planirano je da kompletan projekt bude završen do kraja 2029. godine.

Ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine Edin Forto nakon sjednice izjavio je da će ovim projektom konačno biti zatvorena finansijska konstrukcija vrijedna ukupno 100 miliona eura za obnovu jedne od najproblematičnijih cesta u zemlji.

– Napokon će biti zatvorena finansijska konstrukcija ne samo za posljednjih 13 kilometara prema mostu i budućem graničnom prelazu između BiH i Crne Gore, nego i za najgore dijelove trenutno zatvorene ceste, koja je bruka i sramota za Republiku Srpsku, za BiH, ali i za cijelu regiju – rekao je Forto.

Naglasio je da je riječ o važnoj regionalnoj saobraćajnici koja povezuje Sarajevo i Podgoricu, te da će obnova značajno unaprijediti sigurnost i povezanost između dvije države.

Forto je izrazio zadovoljstvo činjenicom da je odluka o zajmu usvojena jednoglasno, ističući da je riječ o projektu od velikog značaja za građane i privredu cijelog regiona.