U posljednjim napadima hakerskih grupa na institucije Republike Srpske, poput Porezne uprave i Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema, javljaju se ozbiljna pitanja o zaštiti ličnih podataka bh. građana. Napadi su otvorili raspravu o povezanosti, potencijalnim žrtvama, te su istakli zabrinjavajuću činjenicu o nedovoljnoj zaštiti podataka.
Pitanje je kolika je šteta koja je nastala, i kako će to uticati na građane. Stručnjaci koji prate ovaj razvoj događaja tvrde da je šteta trenutno teško procijeniti, ali upozoravaju na ozbiljne posljedice koje bi mogle nastati u budućnosti.
Jedan od ključnih problema koji su identifikovani jest nedostatak ozbiljnog pristupa institucija u vezi sa zaštitom podataka.
Hakerski napadi su postali sveprisutni u digitalnom dobu, a nedostatak adekvatne zaštite ličnih podataka predstavlja ozbiljan rizik po sigurnost i privatnost građana. S obzirom na brz razvoj tehnologije i sofisticiranost hakerskih tehnika, nužno je da institucije prate najnovije standarde u oblasti cyber sigurnosti.
Osim hakerskih napada, raste i broj internet prevara, čime se dodatno ugrožava sigurnost građana. Stručnjaci apeluju na građane da prate upute i preporuke sigurnosnih stručnjaka kako bi se zaštitili od potencijalnih prijetnji.
Ova situacija naglašava hitnost potrebe za jačanjem kapaciteta i resursa koji su posvećeni očuvanju sigurnosti ličnih podataka građana. Institut za javno zdravstvo Republike Srpske, kao i druge relevantne institucije, pozvane su na temeljitu reviziju svojih sigurnosnih sistema kako bi se osigurala najviša moguća zaštita podataka i spriječili budući incidenti.
Građani takođe igraju ključnu ulogu u očuvanju svoje privatnosti, pa je edukacija o sigurnosnim praksama od izuzetne važnosti.
Na kraju, postavlja se ključno pitanje: Koliko su podaci bh. građana zaista zaštićeni? S obzirom na aktuelne izazove, odgovor na ovo pitanje postaje sve važniji faktor u očuvanju temeljnih prava građana na privatnost i sigurnost.