
Foto: Anadolu
Obilne padavine prouzrokovale su velike probleme u više mjesta širom Bosne i Hercegovine, a mnogi građani još uvijek osjećaju posljedice poplava. Brojni stambeni, pomoćni i poslovni objekti, kao i poljoprivredna zemljišta, ostali su pod vodom. Iako vodostaji rijeka većinom opadaju, u pojedinim dijelovima zemlje stanje je i dalje kritično.
U Prijedoru je stanje nešto bolje, te je Gradski štab za vanredne situacije donio odluku o ukidanju stanja vanredne odbrane od poplava.
“Trenutni vodostaj Sane iznosi 436 centimetara, dok je vodostaj Gomjenice na 481 centimetru. Obje rijeke pokazuju tendenciju opadanja, ali svi nadležni subjekti nastavljaju s aktivnostima na terenu kako bi se pomoglo stanovništvu”, navedeno je u saopštenju gradskog Štaba za vanredne situacije.
Ipak, posljedice poplava su i dalje prisutne – u naseljima Gomjenica i Tukovi još uvijek je pod vodom oko 800 objekata, a do sada je evakuisano 145 osoba. Članovi Crvenog krsta dostavljaju hranu i osnovne potrepštine ugroženim domaćinstvima.
Nastava u svim osnovnim i srednjim školama na području grada od sutra će se odvijati normalno, osim u područnom odjeljenju Osnovne škole “Branko Ćopić” u Gomjenici, koja je bila poplavljena.
Vodostaj rijeke Save u Brčkom trenutno je stabilan, a na mjernoj stanici Šamac iznosi 701 cm.
“Vodostaji manjih rijeka i potoka na području Distrikta ostali su nepromijenjeni od juče, te se očekuje povlačenje vode ako vodostaj Save ne nastavi rasti”, saopštili su iz Operativno-komunikacionog centra Brčko distrikta BiH.
U naseljima Brka i Palanka voda se neznatno povukla, dok je u selu Vukšić situacija i dalje kritična – zbog izlijevanja rijeke Tinje putna komunikacija na ulazu u selo je presječena.
Prema podacima Kantonalne uprave civilne zaštite Tuzla, vodostaj rijeke Spreče u Gračanici i Živinicama je u porastu, dok rijeka Jala bilježi rast kod Modraca.
Vodostaj na Hidroelektrani Modrac povećan je za osam centimetara u posljednja 24 sata, ali su pritoke u opadanju. U Kalesiji je prijavljeno klizište u naselju Dedajići, koje ugrožava putnu komunikaciju i most.
Na području Banja Luke prijavljeno je više klizišta i odrona.
“Klizišta su se pojavila na različitim lokacijama u gradu. Naše ekipe su na terenu, saniraju odrone i izdaju hitne naloge tamo gdje je potrebno”, rekao je Dragan Babić, šef Odsjeka za poslove civilne zaštite.
Vrbas se spustio ispod kote vanredne odbrane od poplava i sada iznosi 340 centimetara, dok se rijeka Vrbanja gotovo potpuno vratila u normalu.
Situacija u Unsko-sanskom kantonu postepeno se stabilizuje, ali posljedice poplava su velike.
“Veliki dio Sanskog Mosta bio je pod vodom. Sana, Sanica, Bliha i druge rijeke izlile su se i poplavile stambene i pomoćne objekte, poljoprivredna zemljišta, štale i garaže”, saopštili su iz Federalne uprave civilne zaštite.
I u Bosanskoj Krupi, Cazinu, Ključu i Bužimu voda se postepeno povlači, ali su mnoga poljoprivredna gazdinstva pretrpjela ogromnu štetu.
Vodostaj rijeke Save raste za dva do tri centimetra po satu, ali su sve njene pritoke u opadanju.
“Naša pažnja sada je usmjerena na Gradišku, Srbac i Kostajnicu. Tamo šaljemo dodatne timove i pumpe visokog kapaciteta”, izjavio je Boris Trninić, v.d. direktora Republičke uprave civilne zaštite RS.
U Novom Selu kod Odžaka rijeka Bosna odnijela je jednu vikendicu.
“Podzemne vode stvaraju dodatne probleme. Naše ekipe pokušavaju ispumpavanjem zadržati nivo vode kako ne bi ugrozio domaćinstva”, rekao je načelnik Odžaka, Anes Osmanović za BHRT.