Uz svjetski trend rasta cijena sirove kafe očekuje se da će ovo poskupljenje imati značajan uticaj na cijene kafe u Bosni i Hercegovini.
Ugostitelji su već osjetili pritisak rasta cijena kafe. Goran Kurtinović, član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma Republike Srpske “Horeca”, navodi da su sadašnje cijene kafe već na vrhuncu koji građani mogu podnijeti.
“Sada će vjerovatno doći do malih korekcija cijena i u ugostiteljskim objektima”, dodaje Kurtinović, naglašavajući da bi dodatno poskupljenje moglo rezultirati smanjenim potrošnjom kafe među građanima.
Međutim, postoje i pržionice koje se trude zadržati stabilne cijene.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO), BiH je tokom prva tri mjeseca ove godine uvezla nešto više od 4,8 miliona kilograma kafe u vrijednosti većoj od 35,9 miliona maraka.
Najviše kafe je stiglo iz Brazila, čiji je uvoz vrijedan više od 18 miliona maraka. U istom periodu, BiH je izvezla 36.171 kilogram kafe u vrijednosti od 445.443 KM.
Uzimajući u obzir ove trendove, jasno je da bi rast cijena sirove kafe mogao imati šire ekonomske posljedice.
Građani bi mogli osjetiti pritisak na svoje džepove, a ugostiteljski sektor bi mogao biti prisiljen prilagoditi svoje poslovanje kako bi ostao konkurentan.
Sve oči su uprte u dalji razvoj situacije na svjetskim berzama sirove kafe i kako će se to odraziti na lokalno tržište u narednim mjesecima.