Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine usvojila je danas Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV), predložen od strane Vijeća ministara BiH. Ovaj zakon je jedan od tri ključna reformna zakona koji će zemlju približiti Evropskoj uniji (EU).
Ova odluka je od izuzetne važnosti za Bosnu i Hercegovinu, jer će pomoći unapređenju neovisnosti i integriteta pravosuđa, što su ključni zahtjevi EU za dalje približavanje Uniji. Zakon o VSTV-u prošao je kroz razne faze zakonodavnog procesa i konačno je dobio podršku od strane Parlamentarne skupštine.
Jedan od najspornijih aspekata ovog zakona bio je član 26, koji je predviđao da će novi zakon istog naziva biti usvojen godinu dana kasnije i da će biti usklađen sa standardima EU. Ministar pravde BiH, Davor Bunoza, istakao je da je Evropska komisija zahtijevala usvajanje ovog zakona i izmjene postojećeg u vezi integriteta pravosuđa. Također je naglasio da će svi nedostaci i prigovori u vezi sukoba interesa u pravosuđu biti riješeni podzakonskim aktima.
Važno je napomenuti da amandmani Šefika Džaferovića nisu dobili podršku i nisu postali dio ovog zakona. Amandmanom jedan traženo je vraćanje izvornog teksta, koji nije isključivao srodnike po bočnoj liniji i srodnike po tazbini kada je u pitanju krug srodnika. Amandmanom dva traženo je usvajanje izvornog teksta člana 86C, koji se odnosi na pribavljanje podataka i koji bi “onemogućavao nosioce drugih nivoa vlasti da prave probleme kod pribavljanja tih podataka.”
Nakon objave ovog zakona u Službenom listu, očekuje se da će stupiti na snagu u roku od osam dana. Ovaj zakon predstavlja važan korak ka reformi pravosuđa i jačanju demokratskih institucija u Bosni i Hercegovini, što će dalje olakšati put zemlje ka članstvu u Evropskoj uniji. U narednim godinama, očekuje se da će Bosna i Hercegovina nastaviti sa sprovođenjem reformi i usklađivanjem sa standardima EU kako bi ostvarila svoje evropske integracijske ciljeve.