Uprkos značajnom smanjenju broja brakova u Bosni i Hercegovini tokom posljednjih 25 godina, maloljetnički brakovi i dalje su prisutni, pokazuju najnoviji podaci iz publikacije Agencije za statistiku BiH pod nazivom “Žene i muškarci u BiH.”
Prema ovim podacima, tokom 2022. godine sklopljeno je 17.427 brakova, no primjetan je trend opadanja u odnosu na 1997. godinu, kada je zabilježeno 5.793 braka više. Ovaj trend prati i povećanje prosječne starosti mladenaca pri sklapanju braka, koja je porasla s 24,3 godine u 1997. na 27,2 godine u 2022. godini.
Zanimljivo je da, uprkos smanjenju broja brakova, broj rastava i dalje bilježi porast. Samo tokom 2022. godine zabilježeno je 2.865 rastava, što je više od hiljadu više u odnosu na 1997. godinu. Najviše rastava dogodilo se među supružnicima u dobi od 40 do 49 godina.
Što se tiče maloljetničkih brakova, iako su u značajno manjem broju nego prije, još uvijek su prisutni. Podaci pokazuju da se određen broj osoba odlučuje za brak prije punoljetnosti. Značajno je veći broj žena koje se za brak odlučuju prije 18. godine, iako i muškarci nisu isključeni, uz potrebne potpise roditelja.
Tokom 2022. godine, broj sklopljenih brakova bio je najveći među supružnicima od 25 do 29 godina, dok je manji broj brakova sklopljen među supružnicima od 20 do 24 godine. Očekivano, najmanje brakova sklapa se poslije 50. godine starosti, ali i u toj dobi postoje pojedinci koji se odlučuju na zajednički život.
Ovi podaci ukazuju na raznolikost i promjene u oblikovanju porodice u Bosni i Hercegovini. Uprkso tradicionalnim društvenim normama, mijenjajući se obrasci brakova i povećana svijest o pravima mladih mogli bi utjecati na daljnje oblikovanje društva i porodičnih odnosa u budućnosti.