Predsjednik PDP-a Branislav Borenović komentirao je jučerašnju odluku Njemačke da obustavi finansiranje nekoliko infrastrukturnih projekata u Republici Srpskoj vrijednih 200 miliona KM, što je učinila nakon posljednjih antiustavnih odluka entitetskih vlasti.
Kako su saopćili iz PDP-a, Borenović je konstatirao da je ovo jedna od lančanih reakcija.
“Prvo smo nedavno iz Brisela dobili informaciju da od 600 miliona KM bespovratnih sredstava namijenjenih Bosni i Hercegovini, niti jedna marka ne dolazi u RS. Sada i Njemačka trajno odustaje od finansiranja četiri značajna projekta”, napomenuo je.
Dodatno otežavajućim smatra to što je Njemačka jedan od najvećih vanjskotrgovinskih partnera.
“Njemačka sa Srbijom, Hrvatskom, Italijom i Slovenijom čini 65 posto ukupnog izvoza RS. To je jedna od pet država u koju RS najviše izvozi i s kojima ima najveći vanjskotrgovinski balans. Ta država zvanično saopćava da odustaje od četiri projekta u RS-u, što šalje jednu izuzetno lošu poruku”, ocijenio je Borenović.
Prema njegovim riječima, jasno je da nema ni mudrosti, ni ozbiljnosti, ni odgovornosti u vladajućim strukturama koje su dovele do ozbiljne izolacije i svojevrsne ekonomske sankcije. Ukazao je da je RS jedini u regiji koji je pod, kako je rekao, tihim, ali ciljanim sankcijama.
“Druge zemlje imaju političke izazove, ali npr. u Srbiji očigledno postoji mnogo mudrosti, pameti i političkog balansa da ne dođu u ovakvu situaciju – da Evropska unija i Njemačka tamo investiraju i da se ostvaruju značajniji ekonomski rezultati”, naveo je.
Naglasio je da se RS zadužuje na skoro sedmičnom nivou, i to po, kako je istakao, nevjerovatnim kamatnim stopama od preko šest posto, da 46.000 radnika ne ostvaruje zdravstveno osiguranje, od čega najviše zdravstvenih radnika, što je apsurd nad apsurdima, da se desetine miliona KM narodnog novca daje na namještene tendere koje pišu povlaštene firme.
“Sve to pokazuje koliko je stanje ozbiljno, koliko vlast SNSD-a i njihovih satelita vodi RS u neizvjesnost i koliko, ponavljam, nemaju ni mudrosti, ni ozbiljnosti, ni odgovornosti”, dodaje.
O optužnici zbog sumnje u izborne prevare
Osvrnuo se i na to da su podignute optužnice zbog sumnji u izborne prevare 2018. godine.
“Te osobe su optužene da su dodavale određeni broj potpisa i glasova birača koji nisu izašli na izbore i tako falsifikovali rezultate izbora. To je jedna od pojava koja je bila dominantna u izbornim procesima, a najviše u Zvorniku, Doboju itd.”, tvrdi Borenović.
Također je podsjetio da je Tužilaštvu Bosne i Hercegovine trebalo pet godina da protiv pet osoba podigne optužnice za djela za koja je predviđena zatvorska kazna do pet godina.
“Pravda je nekada užasno spora, ali vjerujem i dostižna i ako bude pravde, nadam se da će se kroz ovaj jedan slučaj izbornih krađa pokazati da se ne isplati to raditi i služiti zatvorsku kaznu”, poručio je.
Tvrdi da postoje desetine primjera dokazanog upisivanja glasova, što još nije procesuirano, pogotovo na mjestima gdje je zvanična izlaznost bila visoka.
“Negdje je to bilo više od 80 posto, a negdje čak i više od 95 posto. Uvidom u rezultate jasno se vidi ko je na tim mjestima ‘pobjeđivao’ i koje političke partije to rade. Na takvim mjestima je uglavnom SNSD sa svojim kandidatima odnosio ubjedljive pobjede”, istakao je.
Kako je kazao Borenović, kada kroz izbornu korupciju, krađama i prevarama dođu na vlast, posljedica je da se nalazimo u situaciji kakvoj se nalazimo – korupciji, izolaciji i pod ekonomskim sankcijama.