Bosna i Hercegovina će u sklopu novog plana za rast Zapadnog Balkana imati na raspolaganju 969 miliona eura u naredne četiri godine. Srbija će imati na raspolaganju milijardu i 630 miliona eura u naredne četiri godine, prema informacijama koje je dobio Radio-televizija Srbije (RTS) od izvora u Bruxellesu.
Ovaj iznos određen je na osnovu procjene Europske komisije koja uzima u obzir broj stanovnika i visinu BDP-a. Ostale zemlje regije također će dobiti značajne iznose, s Albanijom s 924 miliona eura, Sjevernom Makedonijom s 807 miliona eura, Kosovom s 888 miliona eura i Crnom Gorom s 388 miliona eura.
Iako Srbija dobiva gotovo 30 posto ukupnog fonda za rast, ova sredstva neće biti dodijeljena po automatizmu. Stvarni iznos iskorištenih sredstava će zavisiti od procjene EU o tome da li Srbija ispunjava dogovorene ciljeve u reformi vladavine prava, demokratskog sistema, normalizaciji odnosa s Prištinom i usklađivanju s vanjskom politikom EU.
Za Srbiju i ostale zemlje Zapadnog Balkana, ovi novi iznosi sredstava predstavljaju dodatnu financijsku podršku u odnosu na ona koja su već dostupna kroz pretpristupne IPA fondove.
Među reformskim prioritetima za Srbiju je ispunjavanje preporuka OESS-a i ODIHR-a o izborima, kao i veća usklađenost s vanjskom politikom EU. Očekuje se da će prve uplate biti izvršene prije ljetne pauze, nakon formalne potvrde odluke od strane Vijeća ministara EU.
Zemlje Zapadnog Balkana treba da ispune niz kriterijuma kako bi iskoristile ovaj paket financijske pomoći, koji se odnosi na vladavinu prava, poštovanje principa demokratije, institucionalne reforme i borbu protiv korupcije. Također, važno je da ove zemlje pokažu konstruktivan angažman na normalizaciji odnosa, posebno između Srbije i Kosova, kao i usklađenost sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU.