Prvi put u historiji, u malom švicarskom selu Brienzu u kantonu Graubünden, niko se nije probudio u subotu jer su gotovo svi mještani bili prisiljeni napustiti selo do petka navečer. Selo se već neko vrijeme procjenjuje kao rizično s geološkog gledišta, jer se tlo na kojem se nalazi spušta prema dolini.
Zvonik crkve je nakošen, a na kućama se često javljaju velike pukotine. Nedavno su geolozi izdali upozorenje da postoji neposredna opasnost od klizišta koje bi moglo pokrenuti do dva miliona kubičnih metara stijene s planine iznad sela. Takvo klizište bi moglo zatrpati Brienz, koji se nalazi manje od 10 kilometara od poznatog skijališta Lenzerheide.
Mještani su dobili 48 sati da spakuju svoje stvari i napuste svoje domove, a među stvarima koje su morali spašavati bile su i njihove domaće životinje, poput tamošnjih krava muzara. Nakon evakuacije, mještani sada čekaju odron koji bi se najvjerojatnije trebao dogoditi tokom maja, u privremenim smještajima, moleći se da ne uništi njihove domove.
Turbulentni događaji u Brienzu pokrenuli su pitanja o sigurnosti drugih planinskih zajednica u kontekstu globalnog zagrijavanja u Alpama. Švicarske regije su osjetljive na klimatske promjene, a zajedno s topljenjem vječnog leda visoko u planinama, sve su češća pomicanja tla i klizišta. Brienz je pomalo bajkovito selo koje se nalazi na nadmorskoj visini od 1144 metra, a prvi put se spominje 840. godine pod imenom Brienzola. Bio je privredno središte biskupije Chura još u 12. stoljeću te ima historijski značaj.
+ There are no comments
Add yours