Na graničnim prelazima između Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije zabilježene su ogromne gužve nakon pune primjene novog evropskog sistema kontrole ulaska i izlaska (EES), koji je donio značajne promjene u načinu provjere putnika.
Putnici su satima čekali na prelazak granice, a u pojedinim slučajevima zadržavanja su trajala i do devet sati, što je izazvalo veliko nezadovoljstvo i frustracije među onima koji su planirali putovanja.
Novi sistem uvodi znatno strožije kontrole. Osim standardne provjere putnih isprava, sada se prikupljaju i biometrijski podaci, uključujući fotografiju lica i otiske prstiju. Ova tehnologija ima za cilj spriječiti zloupotrebu dokumenata i unaprijediti sigurnost na granicama Evropske unije.
Međutim, upravo te dodatne provjere usporile su protok putnika, što je dovelo do velikih zastoja na ključnim graničnim prelazima.
Prema dostupnim podacima, samo u jednom danu odbijen je ulazak za čak 3.261 osobu. Najčešći razlog bio je takozvani “overstay”, odnosno prekoračenje dozvoljenog boravka u zemljama Evropske unije.
Iako novi sistem donosi veću transparentnost jer putnici sada mogu tačno vidjeti koliko im je dana preostalo za boravak u EU, njegova primjena u prvim danima izazvala je pravi haos na granicama.
Nadležni ističu da je riječ o privremenim poteškoćama te da se očekuje stabilizacija sistema u narednom periodu, ali putnici za sada moraju računati na duža čekanja i detaljnije kontrole pri svakom prelasku granice.
